Když začínáte s novou technikou třeba právě punch needle, může být obtížné pochopit rozdíly mezi všemi nástroji a materiály, které potřebujete. A to nemluvě o tom, že v různých zemích mohou být dostupné jiné nástroje a materiály nebo stejné, ale s jiným názvem a to i punch needle látka.
Jakmile se seznámíte s technikou punch needle a projdete začátky, je snazší odhadnout, co potřebujete a můžete začít zkoušet nové věci – různé látky, různé příze a nástroje. Ale jako začátečník jsem se pevně držela materiálů navržených speciálně pro punch needle, abych si tvoření užila!
Materiály, které potřebujete pro punch needle
Pro punch needle jsou čtyři klíčové materiály, které budete potřebovat, abyste mohli začít:
- děrovací jehla
- tkanina
- rám nebo obruč
- příze

Mezi uvedenými potřebami existuje souvislost, širší děrovací jehly využijete s objemnou přízí a látkou s volnou vazbou, jemnější děrovací jehly s tenčí přízí nebo vyšívací nití a látkou s těsnější vazbou.
Obecně platí, že čím menší je tloušťka děrovací jehly, tím je těsnější vazba látky a tenčí příze. Jak se děrovací jehla zvětšuje, budete muset použít volnější vazbu látky a silnější přízi.
Největší problém u potřeb punch needle bývá s přízí. Příze má tak široký rozsah s terminologií a hmotností, které se po celém světě liší. Zde najdete tabulku, která by měla být navádějící standardní systém hmotnosti příze Craft Yarn Council .
Při nákupu příze by měla být uvedena hmotnost a typ. Někdy také najdete u přízí velikost háčků nebo pletacích jehlic. Většina přízí se řídí výše uvedeným systémem, takže vám může pomoci při výběru příze pro váš projekt.

Jedno z nejčastějších témat začátečníků, kteří by rádi zkusili tuto techniku je punch needle látka. A hlavně jaký je rozdíl mezi monks cloth (mnišskou látkou) a aidou. Mnišská tkanina a aida jsou dva typy látek používaných k tvorbě. Tradičně se mnišská tkanina používá pro výrobu koberců nebo právě punch needle projekty, zatímco aida se používá především pro vyšívání křížovým stehem.
Co je mnišská látka?
Látka monks cloth nebo-li mnišská látka je základní tkanina vyráběná především pro techniku punch needle a výrobu koberců. Obvykle se skládá ze 100% bavlny a má volnou, rovnoměrnou vazbu, která umožňuje děrovací jehle hladce procházet látkou. Když je pod napětím, rovnoměrně sevře vytvořené smyčky na místě.
Jedním z hlavních tradičních použití punch needle byla výroba koberců, takže punch needle látka musela být podkladovou látku, která by byla dostatečně pevná, aby se po ní chodilo. Látka monk’s cloth je extrémně odolná a hlavně má velkou výhodu – odpouští 🙂 umožňuje vám vytáhnout stehy a znovu propíchnout, pokud uděláte chybu.
Když vytáhnete smyčky děrovací jehly, bude to vypadat, jako by v látce zanechaly velké díry. Zde došlo k oddálení vláken. Děrovací jehlou bez nití nebo uzavřenou špičkou malých nůžek můžete látku jemně třít a nitě se vrátí na místo.

Počet děr nebo stehů na centimetr
Volně tkané podkladové tkaniny se běžně dodávají s „počtem“. To se týká počtu děr nebo stehů na centimetr. To vám poskytne vodítko, jak volně je látka tkaná a jakou děrovací jehlu k ní použít. Tkaniny s těsnější vazbou se normálně nepočítají, protože nitě jsou tkané příliš těsně k sobě, aby se daly počítat.
Punch needle látka – mnišské plátno, které je vhodné pro většinu děrovacích jehel, bude mít 3 – 5 stehů na centimetr. Pokud máte nějakou látku, o které si myslíte, že je látkou Monks cloth, a nevíte, jaký je počet, můžete použít pravítko nebo svinovací metr a spočítat stehny na centimetr.

Vlastnosti mnišské látky
Punch needle látka – monks cloth: Při nákupy byste měli myslet na tyto věci:
- Je to látka s volnou rovnoměrnou vazbou?
- Je to 100% bavlna?
- Je to tkané dvojitou nití? Dvouvláknová tkanina bude pravděpodobně o něco odolnější.
- Je to barva, kterou chci?
- Má 3 – 5 stehů na centimetr?
Co je aida?
Aida, také známá je podkladová tkanina používaná především pro výšivku s křížkovým stehem. Má otevřenou, rovnoměrnou vazbu a je vyrobena z bavlny. Látka má dostatečnou přirozenou tuhost, takže při vytváření křížkového stehu s ní nemusíte používat vyšívací rámeček.
Aida má také počet děr a stehů na centimetr. Existuje řada různých variant látky aida v rozmezí od 3,2 děr na palec až po 7,9 děr na centimetr (označení též číslo a ct a to v rozmezí 8ct- 20 ct). Aida je k dispozici v mnoha různých barvách a je tkaná mnoha prameny v každé řadě.

Rozdíly mezi mnišskou látkou a aidou
Zde je praktická tabulka ukazující rozdíly mezi mnišskou látkou a aidou, ke které se můžete snadno vrátit.
Monks cloth | Aida cloth | |
BARVA | krémová nebo neutrální | mnoho barev |
MATERIÁL | 100% bavlna | bavlna |
PRŮVODNÍ VLÁKNO | ano | ne |
PRAMENY | dva | mnoho |
POČET | 3 – 5 stehů na cm | 3,2 – 7,9 děr na cm |
Látka, kterou můžete použít na punch needle místo mnišské látky
Pokud nemůžete doledat na českém trhu monks cloth nebo nechcete na začátku tolik investovat, můžete použít alternativní látku pro punch needle. Vyzkoušejte i len.
Len je odolná tkanina vhodná pro širokou škálu projektů. Pokud najdete tu správnou látku, může fungovat opravdu dobře pro punch needle, i když je tkaná pouze jednou nití, což omezuje opravení chybných smyček.
Pokud chcete použít alternativní látky, řiďte se níže uvedenými otázkami:
- Je to volně tkaná látka?
- Je to rovnoměrná nebo nerovnoměrná vazba?
- Je to 100% len, nebo směs lnu a umělého vlákna?
- Je to barva, kterou chci?
- Má správný počet děr nebo stehů na centimetr?

Samozřejmě je vždy snazší rozeznat rozdíly mezi látkami, když si je můžete ošahat a prověřit osobně.
Aida bude vždy množhem tužší než měkčí monks cloth. Obě látky jsou náchylné k třepení a před použitím bude nutné okraje upravit třeba objetím okrajů na overlocku nebo malým stehem.
Takže jako shrnutí – nejlepší volbou je monks cloth, která je ovšem nejdražší a hlavně na českém trhu špatně dostupná. Mnoho začátečníků je spokojená s látkou AIDA nebo vyzkoušejte zmíněný len.
A jestli si nevíte rady s punch needle, tak si přečtěte Co je to punch needle a jestli se chystáte začít, tak je pro vás článek Jak si správně vybrat punch needle rám a Oxford punch needle jehly. A jestli jste již začali, třeba oceníte 5 tipů na dokonalé smyčky na vašich projektech 🙂

Adéla
🔆Baví vás ruční práce? Třeba stejně jako mě? Tak pojďte do toho a sledujte můj blog www.nejenmacrame.cz
🔆Budu vás zde zásobovat tipy a triky techniky macramé.
🔆Nemáte žádné zkušenosti s macramé? Nevadí! Návody jsou tak podrobné, že si s nimi poradí i začátečník.
Pingback: Punch needle látka: Vše o podkladovém materiálu