Punch needle pro začátečníky: 4 základní nástroje
Punch needle pro začátečníky je snadné se naučit. To, jestli vám to půjde, závisí do značné míry na použití správných nástrojů. Mnoho lidí, kteří punch needle vyzkoušeli s ním i tak rychle skončili, protože jim to nefungovalo. Ale prostě používali špatné nástroje a materiály nebo je používali nesprávně.
Tato technika je fantastická, dostupná ruční práce, která je vhodná pro každého, od zkušeného tvůrce až po někoho, kdo je ručními prácemi nepolíben. A co přesně tato technika je se dozvíte ZDE. Abyste mohli začít, nepotřebujete stovky věcí – k zahájení vašeho prvního projektu jsou potřeba pouze čtyři klíčové potřeby.

Čtyři nejdůležitější nástroje, které ovlivňují kvalitu vaší práce, jsou váš rám, vaše podkladová látka, vaše příze a vaše děrovací jehla .
Děrovací jehla punch needle pro začátečníky
Děrovací jehla – toto je samozřejmě hlavní nástroj, který budete používat pro své projekty punch needle pro začátečníky. Při výběru tohoto nástroje je třeba vzít v úvahu snadné navlékání příze, pohodlí rukojeti a velikost jehly.
Rukojeť je první věc, kterou je třeba zvážit. Velké projekty této techniky mohou být časově náročné, takže chcete rukojeť, která je pevná a pohodlná pro vaše ruce a prsty. Snadné navlékání je bonus. Většinu děrovacích jehel budete stejně navlékat pomocí navlékače, abyste jednoduše dostali přízi do kanálku.
Každá děrovací jehla je navržena pro určitou tloušťku příze – silnější příze/širší děrovací jehly na markantnější projekty, kde můžete použít vlnu na pletení a nebo i malé průměry jehel, kde můžete použít dokonce bavlnky na vyšívání.

Existují také různé délky a velikosti jehel, které ovlivňují již zmíněné použití různých tlouštěk příze, tak i délku oček, které děrování vytváří. Nejlepší děrovací jehla pro vás bude záviset na vašich osobních preferencích a také na druhu projektů, které vytváříte.
Silnější děrovací jehly, jako jsou značky Oxford, o které si blíže přečtete v článku ZDE, a robustní 5,5 mm jehly značky Lavor, jsou vhodnější pro vytváření větších projektů, protože při nich používáte silnou přízi. Ale jsou většinou dostupné jen na zahraničních e-shopech.
Jemná děrovací jehla jako jemná sada děrovacích jehel značky Lavor, pojme mnohem jemnější přízi nebo vyšívací bavlnku a je vhodná pro malé, složité práce. Značka Lavor je opět více na zahraničních e-shopech, proto se nebojte do začátku koupit plastovou děrovací jehlu. Většinou mívá dokonce tři jehly na výměnu, ale ta největší jehla pojme pouze úzkou pletací přízi. Ovšem na punch needle pro začátečníky to dokonale stačí.
Můžete se podívat na mou sadu, která obsahuje obdobnou plastovou děrovací jehlu.

Děrovací jehly vytvoří ploché stehy na pracovní straně (lícu) a smyčkové stehy na rubu. Některé děrovací jehly (jako Oxfordské děrovací jehly) mají pevnou velikost – to znamená, že vaše smyčky budou mít jednu výšku. Jiné (jako děrovací jehly Lavor) jsou nastavitelné, takže můžete pomocí jedné jehly vytvořit různé výšky smyčky.
Tuto funkci mají i některé plastové děrovací jehly, které si délku jehly nastavují upevňujícím kolečkem.
Příze
Poté, co jste si vybrali děrovací jehlu, je další věcí, na kterou byste měli myslet, jakou přízí byste chtěli děrovat. Barva a textura příze může vaše návrhy opravdu rozzářit. S některými přízemi je však těžší pracovat než s jinými přízí, což je třeba zvážit, zvláště když právě začínáte.
Ať už si vyberete jakýkoli materiál, musíte se ujistit, že projde jehlou hladce a rovnoměrně. Raději se při punch needle pro začátečníky vyhněte tomu, co je příliš nadýchané nebo chlupaté (jako je mohérové vlákno nebo ovčí rouno), protože vlákna se mohou v jehle zachytit a vytvořit tak nerovnoměrné smyčky.
A jak na rovnoměrné smyčky se můžete dozvědět ZDE.

Pokud je vlákno, se kterým chcete pracovat, příliš hedvábné, může to být také problém – pokud vaše příze klouže jehlou příliš dobře bez jakéhokoli odporu, může to způsobit nerovnoměrné smyčky.
Váš výběr bude ovlivněn i tím, co chcete vyrobit. Pokud plánujete vytvořit něco odolného, jako je koberec, budete chtít použít vlákno, jako je 100% vlněná kobercová příze, která je pro tuto práci dostatečně pevná. Tato příze je hrubá a odolá i chůzi.
Pokud jste pletař nebo děláte jakékoli jiné ruční práce založené na přízi, budete moci využít všechny své zkušenosti a třeba i zbytky přízí v projektech punch needle.
Pro začátečníky, kteří začínají s menšími projekty a pořídili si plastovou děrovací jehlu, doporučuji příze Nela od českých Niťáren, kde najdete velký výběr barev.
Podkladová látka
Nejprve vybereme látku, která bude základem vašeho projektu. Protože je to základ vašeho designu, stojí za to najít něco kvalitního, co vydrží v průběhu času.

Obecným pravidlem je, že čím menší je průměr děrovací jehly, tím těsněji musí být látka utkaná. Jak bude vaše děrovací jehla silnější, budete muset použít volnější vazbu látky a silnější přízi.
Hodně z toho závisí také na osobních preferencích. Většina mých projektů jsou malé, dekorační předměty v domě a mým oblíbeným materiálem pro ně bývá bavlněné plátno nebo len.
Při vytváření koberce s děrovací jehlou je základní látka, do které děrujete, klíčovým aspektem úspěchu. Nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je pokus děrovat pomocí podkladové látky s vazbou, která je příliš těsná nebo příliš volná pro jejich děrovací jehlu. Děrovací jehla NEFUNGUJE u všech látek! Vyžaduje rovnoměrnou vazbu tkaniny se specifickým počtem nití na cm, aby děrovací jehla pronikla mezi vazbu.
Na rozdíl od toho, jak to může vypadat, když děrujete do podkladové látky, nevytváříte v látce díru. Mezi nitě tkaniny vsouváte smyčku příze. Nitě v látce se nelámou, jsou odsunuty stranou, aby se do nich vešla jehla a příze. Proto je důležité vybrat látku, která není tkaná příliš těsně.
Pokud je vazba vaší podkladové látky příliš těsná, děrovací jehla jednoduše vytrhne díru do látky. Pokud je vazba vaší látky příliš volná, bude obtížné vytvořit dostatečné napětí, aby vaše smyčky zůstaly na svém místě.

Existuje tkanina přesně určená na punch needle pro začátečníky. No vlastně nejen pro začátečníky, ale pro všechny. Je to monks cloth nebo-li „mnišské plátno/látka“, ale je dostupná především na zahraničních e-shopech. Mnozí využívají také levnější variantu látku na vyšívání AIDA. Porovnání těchto látek se dozvíte v článku Monks cloth vs. AIDA.
Rám
Dobrý rám je další klíčovou součástí úspěchu děrování. Váš rám je místo, kde natahujete podkladovou tkaninu, abyste mohli děrovat. Zodpovídá za to, aby byl materiál při práci napnutý, takže můžete vidět vazbu a jehla může hladce vstupovat.
Existují několik typů rámečků. Pro punch needle pro začátečníky, kteří nechtějí investovat, je možnost využití vyšívacího rámečku. Vše o výběru rámu na punch needle pro začátečníky i pokročilé najdete ZDE v článku.

Tak už víte, že k této technice není potřeba velkých investic pro vyzkoušení menších projektů. Třeba takový povlak na polštář je dokonalá dekorace vytvořená právě technikou punch needle 🙂

Adéla
🔆Baví vás ruční práce? Třeba stejně jako mě? Tak pojďte do toho a sledujte můj blog www.nejenmacrame.cz
🔆Budu vás zde zásobovat tipy a triky techniky macramé.
🔆Nemáte žádné zkušenosti s macramé? Nevadí! Návody jsou tak podrobné, že si s nimi poradí i začátečník.
Pingback: Punch needle látka: Vše o podkladovém materiálu